Jeśli zaczynać przygodę z inwestycją w złoto, to tylko w towar sprawdzony, najpopularniejszy, rozpoznawalny na całym świecie, gwarantujący płynność i bezpieczeństwo transakcji. Złote monety rozbudzają zainteresowanie kolekcjonerów monet, ale równie mocno interesują inwestorów szukających sposobów na zabezpieczenie swojego kapitału.
Zaleca się lokowanie przynajmniej kilku procent swoich aktywów w złoto, trzeba jednak mieć na uwadze, aby było to złoto fizyczne, a najlepiej złoto w postaci monet lub sztabek. Złote monety inwestycyjne, o których tu opowiemy, mają tę zaletę, że funkcjonują w ogólnoświatowej świadomości, są akceptowane niemal pod każdą szerokością geograficzną, certyfikowane i płynne w późniejszej odsprzedaży.
Najważniejszą zaletą złota jest to, że ma ono samoistną wartość, czyli zawsze będzie coś warte. W końcu złoto nie było używane do hedgingu walutowego aż do pierwszej połowy XX wieku nie bez powodu. Inwestycja w złoto nie daje bowiem żadnego oprocentowania, lecz bezpieczeństwo. Przykładem może być ewentualna hiperinflacja: w przeciwieństwie do gwałtownego spadku wartości pieniądza papierowego, złoto zachowałoby swoją wartość. Dlatego zawsze warto mieć przynajmniej trochę złota na własne, alternatywne zapobieganie kryzysom. Jakie zatem najpopularniejsze złote monety warto zgromadzić w swoim portfelu inwestycyjnym?
Australijski Kangur
Kraj pochodzenia: Australia
Producent: Perth Mint
Pierwsze wydanie: 1986
Projekt: coroczna zmiana
Australijski Kangur to klasyczna złota moneta lokacyjna z Australii. Przed 2008 rokiem znana była pod nazwą „The Australian Nugget”. Motyw kangura zmienia się z roku na rok. Wyjątkiem jest moneta 1-kilogramowa, która od 1991 roku ma ten sam wzór. Wśród klasycznych monet bulionowych kangur jest odmianą o najszerszym zakresie dostępnych rozmiarów (1/2, 1/20, 1/10, 1/4, 1/2, 1 uncja, 2 uncje, 10 uncji, 1 kilogram). Istnieje również wiele wariantów kolekcjonerskich tej monety, na przykład w jakości „Proof” lub jako wersja „High Relief”. Miłośnicy złota cenią wysoką jakość bicia mennicy Perth Mint.
Krugerrand
Kraj pochodzenia: Republika Południowej Afryki
Producent: Rand Refinery
Pierwsze wydanie: 1967
Motyw: spójny
Krugerrand był pierwszą na świecie monetą bulionową z czystego złota. Również ze względu na dużą popularność (motyw springboka) i niezmieniony od pierwszej emisji wygląd, jest zdecydowanie najbardziej poszukiwanym towarem wśród inwestorów. Nie ma nominału waluty, ale jest prawnym środkiem płatniczym w RPA. Ze względu na stop srebra i miedzi jest bardziej odporna na zarysowania niż złote monety wykonane z czystego złota.
Kanadyjski Liść Klonowy
Kraj pochodzenia: Kanada
Producent: Royal Canadian Mint
Pierwsze wydanie: 1979
Motyw: spójny
Kanadyjski Liść Klonowy należy do grupy najpopularniejszych przede wszystkim dlatego, że nie zmieniła swojego wyglądu od czasu jej wprowadzenia, czyli od roku 1979. Poza tym jest akceptowana i znana na całym świecie oraz ceniona za swą długą obecność na rynku. Jej wielką siłą jest fakt, iż wykonana jest z najczystszego złota. Jako jedna z najpopularniejszych złotych monet bulionowych została wzbogacona przez Royal Canadian Mint (RCM) w 2013 roku dodatkowymi zabezpieczeniami, które mają na celu utrudnienie fałszerstwo (grawer laserowy, linie promieniste).
Amerykański Orzeł
Kraj pochodzenia: USA
Producent: US Mint
Pierwsze wydanie: 1986
Amerykański Orzeł jest jedną z najczęściej sprzedawanych propozycji złota bulionowego na świecie. Ma już długą tradycję, a jako złoto lokacyjne funkcjonuje od 1986 roku. Ma jednak ten jeden zasadniczy problem, iż wykonana jest z „zaledwie” 22-karatowego złota i z tego powodu straciły nieco na popularności, a ich udział w rynku, zwłaszcza europejskim, zmalał, jednak emisja tych monet nie jest zagrożona, a Orły mają swoje stałe miejsce na rynku.
Britannia
Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Producent: The Royal Mint
Pierwsze wydanie: 1987
Wzór: stały
To pierwsza czysta moneta bulionowa z Europy. Mimo tego samego podstawowego motywu, czyli personifikacji Wielkiej Brytanii w postaci wojowniczki, jej wygląd na przestrzeni lat nieco się jednak zmienił. Począwszy od 2001 roku, wytłoczony wzór zmieniał się w latach nieparzystych. W 1998 roku Mennica Królewska dokonała korekty optycznej portretu Elżbiety II. W latach 1987-1989 złota moneta wykazywała lekko czerwonawy kolor z powodu stopu miedzi (patrz rysunek powyżej). Od 1991 r. odcień koloru zmienił się na żółtawy ze względu na wyższą zawartość srebra. Od 2013 roku Britannia jest wykonana z 999,9 czystego złota (poprzednio: 917 złota).
Wszystkie te monety o różnych gramaturach są dostępne w większości sklepów internetowych oraz stacjonarnych. Lokowanie kapitału w złotych monetach i sztabkach szczególnie tych o wadze jednej uncji trojańskiej (1 oz) jest bardzo popularnym rozwiązaniem w przypadku kierowania środków w złoto inwestycyjne. Wiele mennic wprowadziło do sprzedaży alternatywę dla monet o wadze 31,1 grama, dlatego często znajdą państwo w swoim ulubionym złotym kruszcu wagę monet określoną na 1/25 oz, 1/10 oz, 1/4oz, 1/2 oz. Złote sztabki zwykle dostępne są na rynku w następujących gramaturach: 1g, 2g, 2,5g, 5g, 10g, 20g, 31,1g, 50g, 100g, 200 i 250g, 500g. Ilekroć decydujemy się na lokatę kapitału, powinniśmy wcześniej sprawdzić notowania, ceny złota, zabezpieczyć profesjonalne doradztwo pracowników znanych mennic i marketów dystrybuujących metale szlachetne, upewnić się, że zakupujemy złoty bulion o najwyższej próbie i zdecydować, której monety bulionowej walory estetyczne przemawiają do nas najbardziej. Jeśli jesteśmy inwestorami poczatkującymi warto uzyskać gwarancję, że monety i sztabki złota posiadają odpowiednie certyfikaty oraz nie decydować się na zakup monet kolekcjonerskich, gdyż tych na rynku bardzo wiele, ale wymagają one jednocześnie szerokiej wiedzy inwestycyjnej i tematycznej, aby zakup nie okazał się stratą. Nasze działania skierowane na dywersyfikację portfela szybko udowodnią, iż inwestować w złoto trzeba umieć, bowiem bez wiedzy, umiejętności i doświadczenia można więcej stracić niż zyskać.