Przejdź do treści
Strona główna » Złote monety bulionowe najlepsze na inwestycję

Złote monety bulionowe najlepsze na inwestycję

Jeśli zaczynać przygodę z inwestycją w złoto, to tylko w towar sprawdzony, najpopularniejszy, rozpoznawalny na całym świecie, gwarantujący płynność i bezpieczeństwo transakcji. Złote monety rozbudzają zainteresowanie kolekcjonerów monet, ale równie mocno interesują inwestorów szukających sposobów na zabezpieczenie swojego kapitału.

Złote monety bulionowe
Photo by Zlaťáky.cz on Unsplash

Zaleca się lokowanie przynajmniej kilku procent swoich aktywów w złoto, trzeba jednak mieć na uwadze, aby było to złoto fizyczne, a najlepiej złoto w postaci monet lub sztabek. Złote monety inwestycyjne, o których tu opowiemy, mają tę zaletę, że funkcjonują w ogólnoświatowej świadomości, są akceptowane niemal pod każdą szerokością geograficzną, certyfikowane i płynne w późniejszej odsprzedaży.

Najważniejszą zaletą złota jest to, że ma ono samoistną wartość, czyli zawsze będzie coś warte. W końcu złoto nie było używane do hedgingu walutowego aż do pierwszej połowy XX wieku nie bez powodu. Inwestycja w złoto nie daje bowiem żadnego oprocentowania, lecz bezpieczeństwo. Przykładem może być ewentualna hiperinflacja: w przeciwieństwie do gwałtownego spadku wartości pieniądza papierowego, złoto zachowałoby swoją wartość. Dlatego zawsze warto mieć przynajmniej trochę złota na własne, alternatywne zapobieganie kryzysom. Jakie zatem najpopularniejsze złote monety warto zgromadzić w swoim portfelu inwestycyjnym?

Australijski Kangur

Kraj pochodzenia: Australia

Producent: Perth Mint

Pierwsze wydanie: 1986

Projekt: coroczna zmiana

Australijski Kangur to klasyczna złota moneta lokacyjna z Australii. Przed 2008 rokiem znana była pod nazwą „The Australian Nugget”. Motyw kangura zmienia się z roku na rok. Wyjątkiem jest moneta 1-kilogramowa, która od 1991 roku ma ten sam wzór. Wśród klasycznych monet bulionowych kangur jest odmianą o najszerszym zakresie dostępnych rozmiarów (1/2, 1/20, 1/10, 1/4, 1/2, 1 uncja, 2 uncje, 10 uncji, 1 kilogram). Istnieje również wiele wariantów kolekcjonerskich tej monety, na przykład w jakości „Proof” lub jako wersja „High Relief”. Miłośnicy złota cenią wysoką jakość bicia mennicy Perth Mint.

Krugerrand

Kraj pochodzenia: Republika Południowej Afryki

Czytaj także:  Jak wyczyścić srebro?

Producent: Rand Refinery

Pierwsze wydanie: 1967

Motyw: spójny

Krugerrand był pierwszą na świecie monetą bulionową z czystego złota. Również ze względu na dużą popularność (motyw springboka) i niezmieniony od pierwszej emisji wygląd, jest zdecydowanie najbardziej poszukiwanym towarem wśród inwestorów. Nie ma nominału waluty, ale jest prawnym środkiem płatniczym w RPA. Ze względu na stop srebra i miedzi jest bardziej odporna na zarysowania niż złote monety wykonane z czystego złota.

Kanadyjski Liść Klonowy

Kraj pochodzenia: Kanada

Producent: Royal Canadian Mint

Pierwsze wydanie: 1979

Motyw: spójny

Kanadyjski Liść Klonowy należy do grupy najpopularniejszych przede wszystkim dlatego, że nie zmieniła swojego wyglądu od czasu jej wprowadzenia, czyli od roku 1979. Poza tym jest akceptowana i znana na całym świecie oraz ceniona za swą długą obecność na rynku. Jej wielką siłą jest fakt, iż wykonana jest z najczystszego złota. Jako jedna z najpopularniejszych złotych monet bulionowych została wzbogacona przez Royal Canadian Mint (RCM) w 2013 roku dodatkowymi zabezpieczeniami, które mają na celu utrudnienie fałszerstwo (grawer laserowy, linie promieniste).

Amerykański Orzeł

Kraj pochodzenia: USA

Producent: US Mint

Pierwsze wydanie: 1986

Amerykański Orzeł jest jedną z najczęściej sprzedawanych propozycji złota bulionowego na świecie. Ma już długą tradycję, a jako złoto lokacyjne funkcjonuje od 1986 roku. Ma jednak ten jeden zasadniczy problem, iż wykonana jest z „zaledwie” 22-karatowego złota i z tego powodu straciły nieco na popularności, a ich udział w rynku, zwłaszcza europejskim, zmalał, jednak emisja tych monet nie jest zagrożona, a Orły mają swoje stałe miejsce na rynku.

Britannia

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Producent: The Royal Mint

Pierwsze wydanie: 1987

Wzór: stały

To pierwsza czysta moneta bulionowa z Europy. Mimo tego samego podstawowego motywu, czyli personifikacji Wielkiej Brytanii w postaci wojowniczki, jej wygląd na przestrzeni lat nieco się jednak zmienił. Począwszy od 2001 roku, wytłoczony wzór zmieniał się w latach nieparzystych. W 1998 roku Mennica Królewska dokonała korekty optycznej portretu Elżbiety II. W latach 1987-1989 złota moneta wykazywała lekko czerwonawy kolor z powodu stopu miedzi (patrz rysunek powyżej). Od 1991 r. odcień koloru zmienił się na żółtawy ze względu na wyższą zawartość srebra. Od 2013 roku Britannia jest wykonana z 999,9 czystego złota (poprzednio: 917 złota).

Czytaj także:  UOKiK przegrał z Goldsaver i musiał wycofać bezpodstawną decyzję

Wszystkie te monety o różnych gramaturach są dostępne w większości sklepów internetowych oraz stacjonarnych. Lokowanie kapitału w złotych monetach i sztabkach szczególnie tych o wadze jednej uncji trojańskiej (1 oz) jest bardzo popularnym rozwiązaniem w przypadku kierowania środków w złoto inwestycyjne. Wiele mennic wprowadziło do sprzedaży alternatywę dla monet o wadze 31,1 grama, dlatego często znajdą państwo w swoim ulubionym złotym kruszcu wagę monet określoną na 1/25 oz, 1/10 oz, 1/4oz, 1/2 oz. Złote sztabki zwykle dostępne są na rynku w następujących gramaturach: 1g, 2g, 2,5g, 5g, 10g, 20g, 31,1g, 50g, 100g, 200 i 250g, 500g. Ilekroć decydujemy się na lokatę kapitału, powinniśmy wcześniej sprawdzić notowania, ceny złota, zabezpieczyć profesjonalne doradztwo pracowników znanych mennic i marketów dystrybuujących metale szlachetne, upewnić się, że zakupujemy złoty bulion o najwyższej próbie i zdecydować, której monety bulionowej walory estetyczne przemawiają do nas najbardziej. Jeśli jesteśmy inwestorami poczatkującymi warto uzyskać gwarancję, że monety i sztabki złota posiadają odpowiednie certyfikaty oraz nie decydować się na zakup monet kolekcjonerskich, gdyż tych na rynku bardzo wiele, ale wymagają one jednocześnie szerokiej wiedzy inwestycyjnej i tematycznej, aby zakup nie okazał się stratą. Nasze działania skierowane na dywersyfikację portfela szybko udowodnią, iż inwestować w złoto trzeba umieć, bowiem bez wiedzy, umiejętności i doświadczenia można więcej stracić niż zyskać.