Przejdź do treści
Strona główna » Jak wyczyścić srebro?

Jak wyczyścić srebro?

Srebro jest trwałe, a do tego piękne, więc lubimy się nim otaczać. Przedmioty gospodarstwa domowego oraz biżuteria wykonane ze srebra z czasem stają się jednak matowe, odbarwione, pojawia się na nich mało estetyczny nalot. Istnieją liczne sposoby na czyszczenie srebra w domu, więc warto poznać te rozwiązania, aby następnie z sukcesem dbać o srebrną biżuterię oraz inne przedmioty wykonane z tego metalu, by prezentowały się elegancko i efektownie.

Jak wyczyścić srebro

Czy to srebrne przedmioty takie jak sztućce w szufladzie, świecznik czy odziedziczony wisiorek w szkatułce, srebro śniedzieje i z czasem traci swój dawny blask. Metal szlachetny utlenia się tlenem i siarkowodorem zawartym w powietrzu do siarczku srebra, co powoduje, że srebro staje się czarne. Polerowanie srebra wydaje się więc koniecznością, gdyż poczerniałe srebro wygląda nieestetycznie, a czarny osad odbiera przedmiotom z białego metalu cały blask i urok. Warto wiedzieć, jakie są domowe sposoby na czyszczenie srebra, aby móc na bieżąco troszczyć się o jego wygląd i uchronić srebrną biżuterię przed zabrudzeniami.

W trosce o srebro: jak zredukować ciemny nalot

Zapobieganie jest oczywiście najlepszym środkiem i na jakiś czas powinno zaoszczędzić kłopotów z polerowaniem. Co można zrobić, aby zabezpieczyć swoje srebro albo przynajmniej zredukować proces jego chemicznego zabarwiania?

  • Srebrne sztućce:  Nie powinno się myć sztućców w zmywarce, wskazane jest regularne ich używanie oraz przechowywanie sztućców w suchym i wolnym od powietrza miejscu – np. zawinięte w bawełniane ręczniki. Srebro nie lubi bowiem kontaktu z powietrzem.
  • Biżuteria srebrna: Nie powinno się nosić jej podczas ćwiczeń, prac domowych lub ogrodniczych, w trakcie makijażu, perfumowania ciała lub pod prysznicem. W pewnych okolicznościach składniki środków czyszczących i pielęgnacyjnych mogą bowiem przyspieszać matowienie biżuterii bądź srebrnych elementów naszych ozdób.
  • Ogólnie srebro: Niezależnie od tego, czy jest to biżuteria, czy sztućce, należy jednak pamiętać, w jaki sposób przechowywać srebro, aby skutecznie opóźnić przebarwienia. Warto sprawdzić sposób z kredą w szufladzie lub w pudełku na biżuterię, która usuwa wilgoć z powietrza. Monety wykonane z miedzi pozostawione obok srebra zapewniają, że to one najpierw się odbarwiają – ponieważ metal niższej jakości szybciej tworzy związek z siarkowodorem (połączenie siarki i wodoru).
Czytaj także:  UOKiK przegrał z Goldsaver i musiał wycofać bezpodstawną decyzję

Czym wyczyścić srebro?

Okazuje się, iż skuteczne czyszczenie srebra nie jest wcale skomplikowane i można je przeprowadzić w domowym zaciszu każdego domu. Preparatów do czyszczenia srebra, jak się okazuje, w każdym domu znajdziemy wiele. Jeśli ciemny nalot ze srebra nie chce zejść po przepłukaniu go pod bieżącą wodą, istnieje nadal wiele innych skutecznych sposobów na polerowanie srebra. Uwaga: przy metodach mechanicznych zawsze usuwana jest niewielka ilość materiału – czyszczenie wykonywać należy uważnie i delikatnie, gdyż może spowodować ono drobne rysy na srebrnej powierzchni.Warto też zapamiętać, iżwszystkie metody polerowania nie są dobrym sposobem obchodzenia się z przedmiotami jedynie posrebrzanymi.

Czym czyścić srebro, aby usunąć nalot?

  • Miękka ściereczka:  Jeśli srebro jest tylko lekko zmatowione, można je najpierw delikatnie przetrzeć miękką szmatką.
  • Proszek do pieczenia:  Ten uniwersalny środek kuchenny również nadaje się do czyszczenia srebra domowymi sposobami. W tym celu należy zwilżyć starą, miękką szczoteczkę do zębów niewielką ilością wody, a następnie delikatnie polerować srebro sodą oczyszczoną.
  • Sok z cytryny i soda oczyszczona:  Osady można również usunąć za pomocą tych domowych środków. Kwas nie zaatakuje srebra, ale pomoże usunąć brud i tłuszcz. W przypadku tej metody najpierw umieść zmatowiały srebrny przedmiot w kąpieli z sokiem z cytryny na pół godziny. Następnie umieszcza się go w kąpieli wodnej z proszkiem sody oczyszczonej – wzmacnia efekt czyszczenia. Następnie spłucz srebro ciepłą wodą. 
  • Pasta do zębów lub popiół z papierosów: Jest to jeden z popularnych domowych sposobów na usunięcie zabrudzeń, gdy srebro ciemnieje. Należy nałożyć niewielką ilość pasty do zębów lub popiołu z papierosów na poplamione srebro, pozostawić na krótko, a następnie spłukać pastę lub popiół zimną wodą. Następnie trzeba przedmiot wysuszyć i wypolerować do sucha miękką bawełnianą szmatką. Metoda ta nie sprawdzi się w przypadku czyszczenia srebrnych elementów pastami gruboziarnistymi, gdyż te przy mocnym tarciu mogą prowadzić do licznych zarysowań.
  • Folia aluminiowa: Wyczyścić srebro domowym sposobem można również za pomocą roztworu gorącej wody, soli oraz folii aluminiowej właśnie. Następnie biżuteria lub sztućce z białego metalu trafiają do miski z tą miksturą. Tutaj czarna warstwa na srebrze nie jest usuwana mechanicznie, ale wprawiany jest w ruch proces elektrochemiczny. Wadą tejże metody jest fakt, iż aluminium jest problematyczne zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. W celu ochrony obu, warto najpierw wypróbować jedną z pozostałych technik.
Czytaj także:  Korzyści z kupowania złota i diamentów

Do wszystkich tych zabiegów warto również używać jednorazowych rękawiczek, aby chronić srebro i oczywiście skórę. Sposoby na skuteczne czyszczenie srebra w domu dają duże prawdopodobieństwo, że metal będzie błyszczał jak pierwszego dnia. Te 5 sposobów i podpowiedzi, jak wyczyścić srebro domowymi sposobami, sprawdzą się w przypadku zarówno srebrnej biżuterii, jak również sztućców i innych przedmiotów wykonanych z tego metalu.