Przejdź do treści
Strona główna » Srebrne monety bulionowe – w które warto inwestować?

Srebrne monety bulionowe – w które warto inwestować?

Inwestowanie w metale szlachetne znów cieszy się popularnością i słusznie. Na zakup złotych monet nie każdy może sobie pozwolić, ale na szczęście istnieją alternatywy, np. inwestycja w srebrne monety bulionowe. Nie od dziś wiadomo, iż srebro nadaje się szczególnie do mniejszych sum lokacyjnych.

srebrne monety
Photo by Zlaťáky.cz on Unsplash

Podobnie jak złoto, ma wartość samoistną, ale znajduje się na znacznie niższym poziomie cenowym. Inwestowanie w najpopularniejsze srebrne monety bulionowe to krok, który wydaje się nie do zepsucia. Z pewnością warto lokować w produkty najbardziej popularne, które zagwarantują później łatwe spieniężenie czy to u dealera, czy na rynku wtórnym.

Srebrne monety jako fizyczna inwestycja

Srebro, które pogardliwie określa się jako „złoto ubogich”, pomimo iż należy do grona metali szlachetnych, traktowane jest jednak nieco po macoszemu. Metal ten był stosowany jako waluta od niepamiętnych czasów, a dziś ma przed sobą świetlaną przyszłość, której gwarantem ma być jego zastosowanie przemysłowe. Dlatego też srebrne monety lokacyjne jawią się jako doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy zastanawiają się nad pierwszymi krokami kolekcjonerskimi lub inwestycyjnymi.

Srebrny bulion jest powszechnie polecany jako słuszna, skuteczna i rozsądna fizyczna inwestycja kapitału. Zdania w tym zakresie bywają, jak zawsze zresztą, podzielone, jednak istnieją obiektywne powody tej oceny. Jeśli chodzi o podatek VAT, srebro inwestycyjne, a więc sztabki srebra i srebrne monety bulionowe, a także inne metale szlachetne (platyna) objęte są w Polsce 23% podatkiem.

Oferta monet bulionowych ze srebra

W przeciwieństwie do złotych monet, stopy są generalnie rzadko spotykane w przypadku srebrnych monet bulionowych. Z wyjątkiem srebrnej monety Britannia z Wielkiej Brytanii, wszystkie popularne monety są bite w najwyższej próbie srebra 999,9. Dotyczy to również pierwszej srebrnej monety bulionowej Libertad z Meksyku, która pojawiła się po raz pierwszy w 1982 roku. Obecnie najlepiej sprzedającymi się srebrnymi monetami są Kanadyjski Liść Klonowy oraz Amerykański Orzeł. Dużą popularnością cieszą się też afrykański Krugerrand, Wiedeński Filharmonik oraz australijski Kangur. Są też monety mniej popularne, choć w tej kategorii również rozpoznawalne jak australijska Kookaburra oraz monety Kiwi z Nowej Zelandii.

Czytaj także:  UOKiK przegrał z Goldsaver i musiał wycofać bezpodstawną decyzję

Srebrna oferta bulionowa znanych mennic

Kanadyjski Liść Klonowy

Jest emitowany w Kanadzie od roku 1988. W pierwszym roku produkcji przekroczono milion, a Maple Leaf z Kanady stał się jedną z wiodących w sprzedaży srebrnych monet. Podstawą tego niewątpliwego sukcesu są zapewne świetna jakość bicia Królewskiej Mennicy Kanadyjskiej oraz zastosowanie srebra najwyższej próby.

Amerykański Orzeł

Ta pierwsza, a dziś już rozpoznawalna na całym świecie, moneta inwestycyjna z USA pojawiła się po raz pierwszy w 1986 roku. Od tego czasu jest produktem wiodącym w zakresie inwestycji w metale szlachetne, a konkretnie te w biały kruszec. Amerykański orzeł o wadze 1 uncji to moneta bita ze srebra próby 999. Jest to oficjalna waluta w USA ze względu na nominał 1 dolara, choć o wartości monety decyduje znacznie wyższa cena srebra.

Srebrny Filharmonik

Po wieloletnich sukcesach złotych Wiedeńskich Filharmoników Austriacka Mennica postanowiła wyemitować bezpośredni jej odpowiednik w srebrze. Odziedziczył on po złotej wersji nie tylko nazwę, ale również design. Szybko okazało się, że była to świetna strategia, gdyż Silber Philharmoniker zdobyli uznanie wśród inwestorów, a planowane nakłady wielokrotnie przekroczono.

Britannia

Europa długo czekała na swoją pierwszą srebrną monetę bulionową, bo aż do roku 1997. Wówczas bowiem Wielka Brytania zaprezentowała światu srebrną odsłonę Britannii. Walor ten cechuje niższa niż u pozostałych monet próba bicia 958/1000. Fakt ten wyróżnia go na tle innych popularnych srebrnych bulionówek. Tak czy owak jednak Britannia miała pozostać jedyną srebrną monetą inwestycyjną z Europy przez ponad dekadę. Dopiero od 2008 roku objawiła jej się konkurencja w postaci srebrnej Filharmonii z Austrii. Ze względu na stosunkowo niską próbę, srebrna Britannia nigdy nie dokonała przełomu jako moneta bulionowa. Niemniej jednak, walor w opcji 1 uncji jest wybijany około 100 000 sztuk rocznie.

Czytaj także:  Korzyści z kupowania złota i diamentów

Jasna przyszłość dla srebra

Dla tych, którzy rozmyślają nad rozpoczęciem inwestowania w srebro lub są inwestorami początkującymi warto spojrzeć na ten metal w dłuższej perspektywie i uświadomić sobie, iż ma on kilka mocnych stron. Przede wszystkim światowe złoża srebra są ograniczone i nadejdzie dzień, kiedy się skończą. Srebro będzie nadal poszukiwane w przyszłości, ponieważ jest podstawowym surowcem dla wielu gałęzi przemysłu. Montaż fotowoltaicznych paneli słonecznych oraz produkcja pojazdów elektrycznych spowoduje w najbliższych latach wzrost popytu na srebro, gdyż jest ono jednym z podstawowych elementów produkcji tychże. Poza tym ceny srebra, owszem, są bardzo zmienne w krótkim okresie, ale w dłuższej perspektywie mają tendencję do wzrostu. Wszystkie te powody prowadzą do optymizmu co do przyszłości tego kruszcu, więc warto temat monitorować, lokować kapitał oraz gromadząc swoją kolekcję – liczyć na wymierne korzyści.