Do góry

Jak zdecydować o momencie przejścia na emeryturę? wtorek, 20 czerwiec 2017

Mówi się, że jakość naszego życia jest podyktowana przez jakość pytań, które sobie zadajemy. Po 50-ce kluczowe staje się pytanie o najlepszy moment na przejście na emeryturę.
 

Powszechnie uważa się, że podstawowym wyznacznikiem idealnego czasu na przejście na emeryturę jest sytuacja finansowa, w jakiej się znajdujemy. Ale tak naprawdę powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników. Dlatego właściwe pytanie nie brzmi “czy stać mnie, aby przejść na emeryturę?”, ale “czy jestem już gotowy, aby przejść na emeryturę?”. Co istotne — odpowiedzi musisz udzielić sobie sam, żaden doradca finansowy Ci w tym nie pomoże.

Wchodząc w nowy etap życia trzeba opracować plan działania. Czy masz pomysł na to, jak zagospodarować sobie wolny czas? Gdzie będziesz mieszkać? Jak utrzymasz w sprawności swoje ciało i umysł? I co najważniejsze — jak wyglądają Twoje relacje międzyludzkie? 

Uniwersytet Harvarda ujawnił niedawno wyniki niezwykłego badania, podczas którego przez 75 lat obserwowano życie ponad 700 mężczyzn. Wnioski ekspertów są jednoznaczne — emeryci, którzy mają udane relacje z rodziną, przyjaciółmi oraz najbliższym otoczeniem są szczęśliwsi, zdrowsi i żyją dłużej niż emeryci pozostający w społecznej izolacji.