Do góry

5 rzeczy, które powinieneś zrobić w czasie pierwszych 30 dni na emeryturze poniedziałek, 12 czerwiec 2017

Tuż po przejściu na emeryturę wiele osób odczuwa raczej niepewność i smutek niż ekscytację. Co zrobić, aby wejść w nowy etap z pozytywną energią?
 

1. Uczcij to!

Ciężko i długo pracowałeś, aby w końcu przejść na emeryturę. Bez wątpienia — jest co świętować! Niezależnie od tego, czy oznacza to kupienie butelki ulubionego wina, wyjście na obiad do ekskluzywnej restauracji, czy też weekendowy wyjazd — należy Ci się jakaś nagroda, która przypieczętuje wejście w nowy etap życia.

2. Ustal zasady

Emerytura dla każdego oznacza coś zgoła innego. Nawet osoby w Twoim najbliższym otoczeniu mogą mieć skrajnie różne wyobrażenia na temat tego, jak teraz będzie wyglądać Twoje życie. Ważne, aby rodzina i przyjaciele wiedzieli o Twoich planach i oczekiwaniach. Sam zainicjuj szczerą rozmowę o rzeczach, które chodzą Ci po głowie. Przeprowadzka, podróże czy opieka nad wnukami — warto już na początku wyjaśnić kilka zasadniczych kwestii, aby uniknąć niepotrzebnych porozumień.

3. Zabezpiecz się przed “szklaną pułapką”

“Szklana pułapka”, czyli inaczej uzależnienie od telewizji lub komputera, to jeden z najczęstszych problemów, z którymi zmagają się emeryci. Najlepiej już na początku mocno ograniczyć czas spędzany przed szklanym ekranem. W ten sposób nauczysz się organizować sobie dzień i wprowadzisz do swojego życia zdrową dyscyplinę. Poszukaj ciekawego hobby i zacznij wyrabiać w sobie nowe nawyki. Postaw na długie spacery, czytanie książek czy naukę pieczenia ciast. Pamiętaj — lepiej zapobiegać niż leczyć.

4. Wyznacz sobie cele

Nieważne, co będzie Twoim nowym celem — egzotyczna podróż czy przeczytanie 100 książek o Afryce, ważne, abyś miał do czego dążyć. Zastanów się, na co zawsze brakowało Ci czasu i skup się na tym, aby w końcu zrealizować swoje postanowienia z przeszłości.

5. Zacznij uprawiać jakąś aktywność fizyczną

Sprawne ciało to kluczowa sprawa na emeryturze. Brak obowiązków może może Cię łatwo doprowadzić do nałogowego zalegania przed telewizorem. Tymczasem najlepszym lekarstwem na większość problemów zdrowotnych jest odrobina ruchu. Nie pozwól sobie na lenistwo. Im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie Ci zacząć.